RSS feed for Cathal

Cathal has logged 83 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wayne's World 2

Wayne's World 2

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Beaver

The Beaver

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Mustang

The Mustang

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Million Little Pieces

A Million Little Pieces

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Informer

The Informer

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Deuce Bigalow: European Gigolo

Deuce Bigalow: European Gigolo

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Deuce Bigalow: Male Gigolo

Deuce Bigalow: Male Gigolo

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wimbledon

Wimbledon

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sessions

The Sessions

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Chappie

Chappie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Robot Chicken DC Comics Special III: Magical Friendship

Robot Chicken DC Comics Special III: Magical Friendship

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Robot Chicken DC Comics Special II: Villains in Paradise

Robot Chicken DC Comics Special II: Villains in Paradise

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Robot Chicken: DC Comics Special

Robot Chicken: DC Comics Special

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Madly Madagascar

Madly Madagascar

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Merry Madagascar

Merry Madagascar

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Madagascar Penguins in a Christmas Caper

The Madagascar Penguins in a Christmas Caper

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Bean

Bean

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Katie

Katie

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Proud Mary

Proud Mary

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
WALL·E : BURN·E

WALL·E : BURN·E

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Point Blank

Point Blank

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sextuplets

Sextuplets

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
LEGO DC Comics Super Heroes: Justice League: Cosmic Clash

LEGO DC Comics Super Heroes: Justice League: Cosmic Clash

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
UglyDolls

UglyDolls

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Lego Batman: The Movie - DC Super Heroes Unite

Lego Batman: The Movie - DC Super Heroes Unite

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry