RSS feed for Cathal 🎬

Cathal 🎬 has logged 818 entries for action films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
D3: The Mighty Ducks

D3: The Mighty Ducks

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
D2: The Mighty Ducks

D2: The Mighty Ducks

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Volcano

Volcano

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Brothers Grimm

The Brothers Grimm

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Superman: Red Son

Superman: Red Son

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Double

The Double

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
S.W.A.T.

S.W.A.T.

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Turner & Hooch

Turner & Hooch

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spenser Confidential

Spenser Confidential

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Spy

My Spy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hot Shots! Part Deux

Hot Shots! Part Deux

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hot Shots!

Hot Shots!

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Borrowers

The Borrowers

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Elysium

Elysium

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Payback

Payback

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
9

9

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tears of the Sun

Tears of the Sun

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Legend of Zorro

The Legend of Zorro

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jane Got a Gun

Jane Got a Gun

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spycies

Spycies

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Three Musketeers

The Three Musketeers

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Rhythm Section

The Rhythm Section

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crank

Crank

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Finest Hours

The Finest Hours

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Deep Blue Sea 2

Deep Blue Sea 2

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Max Payne

Max Payne

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
LEGO Marvel Super Heroes: Maximum Overload

LEGO Marvel Super Heroes: Maximum Overload

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Peacemaker

The Peacemaker

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Reign of Fire

Reign of Fire

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Batman: Hush

Batman: Hush

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

2011
×
★★
Read the review Edit this entry