RSS feed for Cathal 🎬
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Wall Street: Money Never Sleeps

Wall Street: Money Never Sleeps

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Forces of Nature

Forces of Nature

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mean Girls 2

Mean Girls 2

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kicking & Screaming

Kicking & Screaming

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Geostorm

Geostorm

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Jason X

Jason X

2001
×
Read the review Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Earth: One Amazing Day

Earth: One Amazing Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Party

The Party

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry