RSS feed for Cathal

Cathal has logged 37 entries for films released in 1996.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Tin Cup

Tin Cup

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
D3: The Mighty Ducks

D3: The Mighty Ducks

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Executive Decision

Executive Decision

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Phenomenon

Phenomenon

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chain Reaction

Chain Reaction

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ransom

Ransom

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Last Man Standing

Last Man Standing

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Juror

The Juror

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Very Brady Sequel

A Very Brady Sequel

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Twister

Twister

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Rock

The Rock

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Phantom

The Phantom

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Michael Collins

Michael Collins

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Multiplicity

Multiplicity

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Matilda

Matilda

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Aladdin and the King of Thieves

Aladdin and the King of Thieves

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry