RSS feed for Cathal

Cathal has logged 44 entries for films released in 1999.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Jakob the Liar

Jakob the Liar

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stigmata

Stigmata

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Payback

Payback

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Cider House Rules

The Cider House Rules

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
8MM

8MM

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
American Pie

American Pie

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Deuce Bigalow: Male Gigolo

Deuce Bigalow: Male Gigolo

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
End of Days

End of Days

1999
×
Read the review Edit this entry  
04
Blue Streak

Blue Streak

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Arlington Road

Arlington Road

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wild Wild West

Wild Wild West

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Forces of Nature

Forces of Nature

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Life

Life

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry