RSS feed for Cathal 🎬
  • The Other Man

    The Other Man

    ★★

    This was a bit rubbish. It was just 80 minutes of Liam Neeson squabbling wit everyone. That’s about as exciting as it gets.

  • The Last Thing He Wanted

    The Last Thing He Wanted

    ★★★

    A little bit all over the place. I normally like Anne Hathaway but she didn’t nothing for me here. The same could be said for Affleck, going through the motions, though unsurprisingly is my highlight here. A good overall cast but nobodies best efforts, putting up with a less than decent story. 

    Something to watch on a lazy Sunday afternoon perhaps.

  • Payback

    Payback

    ★★★

    One of those films I thought I’ve seen lots of times but in fact I haven’t. Lots of enjoyable action and a very imposing performance from Gibson. A nice 100 minutes that doesn’t outstay it’s welcome.

  • The Call of the Wild

    The Call of the Wild

    ★★★

    Look, I’m a dog person. I had to ask someone who already saw this about the date of our hero dog, Buck. I decided to bite the bullet and give thus a shot. Don’t get me wrong, it had me on edge and a little emotional at times. I wish I was hugging my own dog a lot of the time while watching it. 

    Ford is the real hero here though. Stellar performance that basically carries the film, because let’s…

  • The Way Back

    The Way Back

    ★★★★

    Was quite looking forward to this one and it didn’t disappoint. 

    I’m a massive Ben Affleck film, so I was always going to be fond of this. Thankfully I can say Affleck’s performance was the highlight for me. Raw and emotional, Affleck explores various ranges in this movie. 

    The story is extremely engaging. I was hooked on Jack Cunningham’s story from the start. I’m not a basketball fan at all but I was on edge and interested throughout. 

    This one definitely deserves your time. I can’t wait to watch it again.

  • 9

    9

    ★★½

    Cool animation and decent story. Not a film I’d be in a rush to watch again though.

  • Dark Waters

    Dark Waters

    ★★★★

    I really enjoyed this. Anything with Mark Ruffalo gets my vote and I wasn’t disappointed. I almost forgot Anne Hathaway was in this and she is also on top form. 

    The story gets your interest from the get go. Definitely eye opening and extremely thought provoking. I was genuinely left shocked by the end of it. 

    Definitely worth your time.

  • Emma.

    Emma.

    ★★½

    I guess I enjoyed this, to an extent. Quite boring overall, and definitely too long for its own good, but the cast is good and the story was just engaging enough to keep my interest. Barely.

  • Tears of the Sun

    Tears of the Sun

    ★★★

    I enjoyed watching this, and Bruce Willis made it worthwhile, but it just didn’t stand out when compared to other war movies. Still, an enjoyable watch with lots of action.

  • 8 Days: To the Moon and Back

    8 Days: To the Moon and Back

    ★★★

    For 90 minutes this did feel quite long. 

    I’ve watched a lot of Space / Moon Lansing related films in the past year, most of which I would say are better than this. However, the route this documentary uses, actors with real voice recordings, is actually pretty interesting and well done.

  • Things We Lost in the Fire

    Things We Lost in the Fire

    ★★★

    A solid drama. The story is quite engaging, there’s interesting characters and a good cast. I did enjoy watching it but I doubt I’ll be thinking about it very much in the future.

  • The Legend of Zorro

    The Legend of Zorro

    ★★★

    I did like this, but it’s just not as good as the first movie. 

    Anthony Hopkins is greatly missed and has no substitute in this. 

    The whole thing just feels far too long and more of a chore to watch, it’s still lots of fun and has lots of action, but there’s nothing really new on offer here.