Sort by

Catharina has logged 238 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Edit this entry  
30
In the Intense Now

In the Intense Now

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
Edit this entry  
30
The Flower of My Secret

The Flower of My Secret

1995
×
Edit this entry  
29
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Edit this entry  
28
Silk Stockings

Silk Stockings

1957
×
Edit this entry  
28
I Can't Sleep

I Can't Sleep

1994
×
Edit this entry  
28
Beatriz at Dinner

Beatriz at Dinner

2017
×
Edit this entry  
26
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
Edit this entry  
23
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★★
Edit this entry  
23
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ten Minutes Older: The Cello

Ten Minutes Older: The Cello

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Silence of the Sea

The Silence of the Sea

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
24 Hours in the Life of a Clown

24 Hours in the Life of a Clown

1946
×
★★
Edit this entry  
05
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★
Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
01
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crush

Crush

1992
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wet Woman in the Wind

Wet Woman in the Wind

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Peach

Peach

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Talkback

Talkback

1987
×
★★★½
Edit this entry  
24
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Just Past Noon on a Tuesday

Just Past Noon on a Tuesday

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Discreet

Discreet

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Kissed

Kissed

1996
×
Edit this entry  
15
The Mark of Zorro

The Mark of Zorro

1940
×
★★★½
Edit this entry  
15
Good Dick

Good Dick

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
Edit this entry  
13
Vorgon's Lonesome Raid

Vorgon's Lonesome Raid

2010
×
Read the review Edit this entry  
13
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Top of the Lake: China Girl

Top of the Lake: China Girl

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jonas and Lila, Til Tomorrow

Jonas and Lila, Til Tomorrow

1999
×
★★★
Edit this entry  
03
Le Clitoris

Le Clitoris

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Edit this entry