RSS feed for Catherine
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★½
Edit this entry  
26
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Snowden

Snowden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
★★
Edit this entry  
08
Sully

Sully

2016
×
★★
Edit this entry  
27
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Audrie & Daisy

Audrie & Daisy

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Art and Craft

Art and Craft

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Full Out

Full Out

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Joy

Joy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tumbledown

Tumbledown

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Birth of Saké

The Birth of Saké

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
James White

James White

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
15
Levitated Mass

Levitated Mass

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Barbicania

Barbicania

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
All Things Must Pass

All Things Must Pass

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Last Gladiators

The Last Gladiators

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★½
Edit this entry  
02
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Everest

Everest

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry