Sort by

Catherine has logged 117 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
25
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Edit this entry  
19
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
Read prior review Edit this entry  
19
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
Edit this entry  
09
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
Read prior review Edit this entry  
03
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★½
Edit this entry  
24
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Rosaline

Rosaline

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Lyle, Lyle, Crocodile

Lyle, Lyle, Crocodile

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Barbarian

Barbarian

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
Memento

Memento

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
Edit this entry  
22
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
Read the review Edit this entry  
06
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
Edit this entry  
19
Shrek

Shrek

2001
×
Read the review Edit this entry