cathy has logged 27 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Passage to India

A Passage to India

1984
×
★★★
Edit this entry  
22
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★
Edit this entry  
17
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★
Edit this entry  
10
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sound and Fury

Sound and Fury

2000
×
★★★★
Edit this entry  
03
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry