Sort by

Cerrigan has logged 610 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
Read the review Edit this entry  
21
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kate & Leopold

Kate & Leopold

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Queen of the Damned

Queen of the Damned

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
MirrorMask

MirrorMask

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Brothers Grimm

The Brothers Grimm

2005
×
Read the review Edit this entry  
21
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Covenant

The Covenant

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hancock

Hancock

2008
×
Read the review Edit this entry  
21
Ink

Ink

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Daybreakers

Daybreakers

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Legion

Legion

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Space Adventure Cobra: The Movie

Space Adventure Cobra: The Movie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
High Strung

High Strung

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Love on a Leash

Love on a Leash

2011
×
Read the review Edit this entry  
17
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Urge

Urge

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Visit

The Visit

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lila

Lila

1968
×
Read the review Edit this entry  
22
The Alchemist Cookbook

The Alchemist Cookbook

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Mystery of Chess Boxing

The Mystery of Chess Boxing

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lady Street Fighter

Lady Street Fighter

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Brightburn

Brightburn

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Sickies Making Films

Sickies Making Films

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ticket to Heaven

Ticket to Heaven

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Robo Vampire

Robo Vampire

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wheels on Meals

Wheels on Meals

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wicked City

The Wicked City

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hellboy

Hellboy

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vampire Hunter D: Bloodlust

Vampire Hunter D: Bloodlust

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mai-chan's Daily Life: The Movie

Mai-chan's Daily Life: The Movie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Maîtresse

Maîtresse

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Postal

Postal

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Preaching to the Perverted

Preaching to the Perverted

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Snuff

Snuff

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Limitless

Limitless

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Zookeeper

Zookeeper

2011
×
½
Read the review Edit this entry