cat has logged 193 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Help! I'm a Fish

Help! I'm a Fish

2000
×
Read the review Edit this entry  
26
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Rock & Rule

Rock & Rule

1983
×
Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Edit this entry  
12
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
Edit this entry  
10
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blue Planet II

Blue Planet II

2017
×
Edit this entry  
06
Planet Earth II

Planet Earth II

2016
×
Edit this entry  
04
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Brazil

Brazil

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Edit this entry  
03
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
Edit this entry  
02
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
Read the review Edit this entry  
02
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Read the review Edit this entry  
29
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scooby-Doo and the Ghoul School

Scooby-Doo and the Ghoul School

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
Read the review Edit this entry  
25
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
Edit this entry  
24
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Matilda

Matilda

1996
×
Read the review Edit this entry  
17
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
Read the review Edit this entry  
15
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
She and Her Cat

She and Her Cat

1999
×
Edit this entry  
05
Good Morning

Good Morning

2007
×
Edit this entry  
04
Big Fish & Begonia

Big Fish & Begonia

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Phantom Boy

Phantom Boy

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Cat in Paris

A Cat in Paris

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Long Way North

Long Way North

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mandy

Mandy

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry