Sort by

Adrien has logged 179 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
Read the review Edit this entry  
29
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
Read the review Edit this entry  
17
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
Read the review Edit this entry  
06
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Elle

Elle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★
Edit this entry  
14
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
Read the review Edit this entry  
12
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
Read the review Edit this entry  
09
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
Read the review Edit this entry  
16
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Any Given Sunday

Any Given Sunday

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
Read the review Edit this entry  
21
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hangmen Also Die!

Hangmen Also Die!

1943
×
Read the review Edit this entry  
22
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
Read the review Edit this entry  
14
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry