Sort by

Catus has logged 26 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
Read the review Edit this entry  
26
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Edit this entry  
22
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
Read the review Edit this entry  
21
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Macario

Macario

1960
×
★★★★
Edit this entry  
11
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry