RSS feed for Tom
  • First Cow

    First Cow

    ★★★★½

    The plot takes a while to reveal itself, but once it does the film is incredibly clever and the pacing becomes very pleasant.

  • The Future

    The Future

    ★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The only character I liked was the cat and he died :(

  • Grinning Evil Death

    Grinning Evil Death

    ★★★★

    This short has been rattling around in my brain since I first saw it on the "Computer Animation Festival 1.0" VHS back in 1993. It was the first time I can recall seeing two animated mediums collide like this, and obviously it made a huge impression on me. The nasty 90's 'tude and animated violence also appealed to my 6-yr-old self, and I often rewatched this short in secret. Today is the first time I've seen the short in 20+ years, and while it might not be fine art, the technical ambition remains inspiring.

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I thought It Chapter One was pretty good. The book is absolutely massive (and messy), so they basically just took the most memorable scenes and turned them into a fast-paced funhouse horror film. The themes of small-town American hatred were there, but mostly lingered in the shadows. It was very different from the book, but it felt intentional.

    It Chapter 2 then is a film necessarily made up of all the scenes they chose to omit the first time. It…

  • The Family

    The Family

    Mediocre in every way. All the character have a subplot that never gets resolved. I hate myself for watching this.

  • The Saint

    The Saint

    ★½

    I told my girlfriend I would watch anything she wanted, and she chose this?

    It's basically a James Bond rip-off with the added gimmick of seeing Val Kilmer don silly disguises and questionable accents every 15 minutes. It's much less fun than it sounds, and I mostly felt second-hand embarrassment for everyone involved. For an action film, it is also incredibly boring.

    Then I googled the movie and it turns out that James Bond is actually a rip-off of this…

  • My Neighbor Totoro

    My Neighbor Totoro

    ★★★★½

    Absolutely fell in love with this movie. Gorgeous animation and pleasant, calming atmosphere. Perfectly captures the feeling of being a kid. Ending is very abrupt but that's a minor criticism.

  • Waiting for Guffman

    Waiting for Guffman

    ★★★★½

    Christopher Guest has a real talent for mocking people in the most empathetic way possible. A deceptively simple movie about the relationship between art, audience, and ego.

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★★

    It's funny and cute and everyone's hot, all in a not-trying-too-hard kinda way. Lots of minor characters played by people who are probably going to have their own movie soon.

  • The Vast of Night

    The Vast of Night

    ★★★

    The basic premise - a radio DJ and switchboard operator in small town 1950s America investigate an otherworldly broadcast. Immediately, I was hooked. Unfortunately, the many interesting elements never really come together into something bigger.

    There is such a strong theme of communication - the switch board, the radio station, even the TV framing device (which keeps coming back for no apparent reason) but ultimately the film didn't really have anything to say about communication. Same goes for the time…

  • 1917

    1917

    ★★★★

    I got a new TV and this seemed like a good first film to watch.

    I really love movies about characters having to get from point A to point B in real time. Honestly, the formula feels pretty hard to screw up. This one is very successful, and it's fun to watch Sam Mendes and his crew flex for 2 hours. It's not a particularly deep film, but it looked sick as hell on my new TV.

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I've been itching to watch a Spider-Man film since seeing videos of protestors dressed up like him at the BLM protests in New York. In my mind, Spider-Man is the best superhero because everything those cosplayers were doing was completely in character. He's the friendly neighborhood Spider-Man, there to provide the kind of community support that the police can't.

    It sucks then, that this movie has Spider-Man running around Europe battling personality-devoid, Earth-threatening behemoths and swarms of CGI drones. Having…