Sort by

Cauê has logged 479 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
China Gate

China Gate

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Captain Voyeur

Captain Voyeur

1969
×
★★½
Edit this entry  
30
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Necklace

The Necklace

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Youth

Youth

2015
×
★½
Edit this entry  
28
Machorka-Muff

Machorka-Muff

1963
×
★★★½
Edit this entry  
28
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The Crimson Curtain

The Crimson Curtain

1953
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Run of the Arrow

Run of the Arrow

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
21
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★★
Edit this entry  
20
Caliber 9

Caliber 9

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Senso

Senso

1954
×
★★★★
Edit this entry  
18
O Alienista

O Alienista

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
Zama

Zama

2017
×
★★½
Edit this entry  
18
Evariste Galois

Evariste Galois

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Private Desert

Private Desert

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Planetarium

Planetarium

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
The Infernal Machine

The Infernal Machine

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★
Edit this entry  
16
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Rabid Dogs

Rabid Dogs

1974
×
★★★★
Edit this entry  
13
Martin

Martin

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Secret Things

Secret Things

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Prowler

The Prowler

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Time Without Pity

Time Without Pity

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Carnaval de Rua - Porto Alegre

Carnaval de Rua - Porto Alegre

1959
×
★★★
Edit this entry  
11
Congonhas do Campo

Congonhas do Campo

1957
×
★★★
Edit this entry  
11
The Emblazoned Apparitions

The Emblazoned Apparitions

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Surfarara

Surfarara

1955
×
★★★★
Edit this entry  
09
La Chienne

La Chienne

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Outrage

Outrage

1950
×
★★★★
Edit this entry  
05
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★★
Edit this entry  
04
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
04
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Silvestre

Silvestre

1981
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sicily!

Sicily!

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★½
Edit this entry  
30
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Hunt

The Hunt

1964
×
★★★★
Edit this entry