Sort by

Cauê has logged 36 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vera Cruz

Vera Cruz

1954
×
★★★★
Edit this entry  
30
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Céline

Céline

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
27
Love

Love

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Objective, Burma!

Objective, Burma!

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Sky

The Big Sky

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
The Cousins

The Cousins

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The True Story of Jesse James

The True Story of Jesse James

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Piano

The Piano

1993
×
★★
Edit this entry  
17
Spies

Spies

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Run for Cover

Run for Cover

1955
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Rio, 40 Degrees C.

Rio, 40 Degrees C.

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Brasil

Brasil

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Eyes, the Mouth

The Eyes, the Mouth

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Stars in My Crown

Stars in My Crown

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★
Edit this entry  
08
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Widow

Black Widow

2021
×
½
Edit this entry  
06
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Free Woman

A Free Woman

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Given Word

The Given Word

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Edit this entry