Sort by

cauly has logged 96 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Genevieve

Genevieve

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Caine Mutiny

The Caine Mutiny

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Glenn Miller Story

The Glenn Miller Story

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Barefoot Contessa

The Barefoot Contessa

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The High and the Mighty

The High and the Mighty

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Charming

Charming

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Haunt

Haunt

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Venus

Venus

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Queen

The Queen

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
United 93

United 93

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last King of Scotland

The Last King of Scotland

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Letters from Iwo Jima

Letters from Iwo Jima

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Affair

Love Affair

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Babes in Arms

Babes in Arms

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Juarez

Juarez

1939
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Dark Victory

Dark Victory

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beau Geste

Beau Geste

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Goodbye, Mr. Chips

Goodbye, Mr. Chips

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bachelor Mother

Bachelor Mother

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Drums Along the Mohawk

Drums Along the Mohawk

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Philomena

Philomena

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rambo

Rambo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Legion

Black Legion

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
One Hundred Men and a Girl

One Hundred Men and a Girl

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry