Jay D has logged 403 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mystery Road

Mystery Road

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Your Friend the Rat

Your Friend the Rat

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bully

Bully

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Blue Moses

Blue Moses

1962
×
★★★
Edit this entry  
25
The Rover

The Rover

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ziggy's Gift

Ziggy's Gift

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Judge

The Judge

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
Read the review Edit this entry  
21
Philomena

Philomena

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★
Edit this entry  
19
The Lunch Date

The Lunch Date

1989
×
★★★★
Edit this entry  
18
Witching & Bitching

Witching & Bitching

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Coup de Torchon

Coup de Torchon

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★½
Edit this entry  
14
The City of Lost Souls

The City of Lost Souls

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Giver

The Giver

2014
×
★½
Edit this entry  
12
All the Light in the Sky

All the Light in the Sky

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Big Bad Wolves

Big Bad Wolves

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
The Insects' Christmas

The Insects' Christmas

1913
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Bad Ass 2: Bad Asses

Bad Ass 2: Bad Asses

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Flora

Flora

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
The Way to Shadow Garden

The Way to Shadow Garden

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hickey & Boggs

Hickey & Boggs

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Antwone Fisher

Antwone Fisher

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry