Sort by

Jay D has logged 358 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Thaw

The Thaw

2009
×
Read the review Edit this entry  
25
Still Life

Still Life

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Junky's Christmas

The Junky's Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Heart of a Dog

Heart of a Dog

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Phantasm III: Lord of the Dead

Phantasm III: Lord of the Dead

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Hologram for the King

A Hologram for the King

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★½
Edit this entry  
14
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Ali Wong: Baby Cobra

Ali Wong: Baby Cobra

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
Child 44

Child 44

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
SPL II: A Time for Consequences

SPL II: A Time for Consequences

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Triple 9

Triple 9

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Chaw

Chaw

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Richard Pryor: Live in Concert

Richard Pryor: Live in Concert

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Ice

Black Ice

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rams

Rams

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hector

Hector

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Flightplan

Flightplan

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Felony

Felony

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Snitch

Snitch

2013
×
★★
Read prior review Edit this entry  
22
Falcon Rising

Falcon Rising

2014
×
★★
Edit this entry  
20
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Voyage

Fantastic Voyage

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Tiger: An Old Hunter's Tale

The Tiger: An Old Hunter's Tale

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
½
Read the review Edit this entry