RSS feed for Chris
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Antarctic Territory, 2004

Antarctic Territory, 2004

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
It Felt Like Love

It Felt Like Love

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eyeball

Eyeball

1975
×
Edit this entry  
08
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Gimme Danger

Gimme Danger

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bill Cunningham New York

Bill Cunningham New York

2010
×
Read the review Edit this entry  
27
Kanal

Kanal

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Abuse of Weakness

Abuse of Weakness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sleeping Beauty

The Sleeping Beauty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bluebeard

Bluebeard

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Mistress

The Last Mistress

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sex Is Comedy

Sex Is Comedy

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The War of the Gargantuas

The War of the Gargantuas

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Film to Come

The Film to Come

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spirits of the Dead

Spirits of the Dead

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Perfume of the Lady in Black

The Perfume of the Lady in Black

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
StageFright: Aquarius

StageFright: Aquarius

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Inserts

Inserts

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
Read the review Edit this entry  
09
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
La Soufrière

La Soufrière

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mute Witness

Mute Witness

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Sweet Movie

Sweet Movie

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
Read the review Edit this entry  
03
Yours Faithfully, Edna Welthorpe (Mrs)

Yours Faithfully, Edna Welthorpe (Mrs)

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
Wheels That Go

Wheels That Go

1967
×
Edit this entry  
03
Shearing Animation

Shearing Animation

1961
×
★★
Edit this entry  
03
Run, Run

Run, Run

1965
×
★★
Edit this entry  
03
Ripples

Ripples

1967
×
★★
Edit this entry  
03
Drums West

Drums West

1961
×
★★
Edit this entry  
03
Cat and Mouse

Cat and Mouse

1960
×
★★
Edit this entry  
01
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tales from the Crypt

Tales from the Crypt

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Viva

Viva

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The 7th Voyage of Sinbad

The 7th Voyage of Sinbad

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shift

Shift

1982
×
★★
Read the review Edit this entry