RSS feed for Chris

Chris has logged 584 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Con Air

Con Air

1997
×
★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★★★
Edit this entry  
16
Marwencol

Marwencol

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Edit this entry  
15
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★
Edit this entry  
08
Cindy Sherman: Nobody's Here But Me

Cindy Sherman: Nobody's Here But Me

1994
×
★★★
Edit this entry  
07
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Edit this entry  
07
Executioners from Shaolin

Executioners from Shaolin

1977
×
★★★
Edit this entry  
04
The Falls

The Falls

1980
×
Edit this entry  
03
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★
Edit this entry  
01
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★
Edit this entry  
01
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
California Dreamin'

California Dreamin'

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
Funny Ha Ha

Funny Ha Ha

2002
×
★★★
Edit this entry  
30
Half of a Yellow Sun

Half of a Yellow Sun

2013
×
★★
Edit this entry  
30
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★
Edit this entry  
30
Slap Shot

Slap Shot

1977
×
★★★★
Edit this entry  
30
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Pilgrim

The Pilgrim

1923
×
★★★
Edit this entry  
29
Pay Day

Pay Day

1922
×
★★★
Edit this entry  
29
The Idle Class

The Idle Class

1921
×
★★★
Edit this entry  
29
A Day's Pleasure

A Day's Pleasure

1919
×
★★★
Edit this entry  
29
Strange Brew

Strange Brew

1983
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sunnyside

Sunnyside

1919
×
★★★
Edit this entry  
29
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Shoulder Arms

Shoulder Arms

1918
×
★★★
Edit this entry  
29
WR: Mysteries of the Organism

WR: Mysteries of the Organism

1971
×
★★★
Edit this entry  
29
Theodora Goes Wild

Theodora Goes Wild

1936
×
Edit this entry  
29
Veronika Voss

Veronika Voss

1982
×
Edit this entry  
28
Chinese Odyssey 2002

Chinese Odyssey 2002

2002
×
Edit this entry  
28
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★
Edit this entry  
28
Sunday in Peking

Sunday in Peking

1956
×
★★★
Edit this entry  
28
Artun

Artun

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Washingtonia

Washingtonia

2014
×
Edit this entry  
28
Wasp

Wasp

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
Walking and Talking

Walking and Talking

1996
×
★★★
Edit this entry  
26
The Eagle Shooting Heroes

The Eagle Shooting Heroes

1993
×
★★★
Edit this entry  
26
First Desires

First Desires

1983
×
Edit this entry  
26
The Punishment

The Punishment

1962
×
★★★
Edit this entry  
26
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
Marvel Mon Amour

Marvel Mon Amour

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Muriel, or the Time of Return

Muriel, or the Time of Return

1963
×
★★★
Edit this entry  
25
The Mountains of Mourne

The Mountains of Mourne

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Hydrangea

Hydrangea

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
It’s All Right, It’s Ok

It’s All Right, It’s Ok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Vampire

The Vampire

1945
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Pumpkin Race

The Pumpkin Race

1907
×
★★★
Edit this entry