cblaze has logged 337 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Millennium

Millennium

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carrie Fisher: Wishful Drinking

Carrie Fisher: Wishful Drinking

2010
×
Read the review Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spectral

Spectral

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Boy

Boy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rush Hour 3

Rush Hour 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Homefront

Homefront

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Needful Things

Needful Things

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
Read the review Edit this entry  
22
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Daughter of Dracula

Daughter of Dracula

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frankenstein Meets the Wolf Man

Frankenstein Meets the Wolf Man

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
Read the review Edit this entry  
08
Shaft

Shaft

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry