RSS feed for courtney

courtney has logged 158 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Please Stand By

Please Stand By

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★
Edit this entry  
24
Cam

Cam

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
Edit this entry  
23
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Edit this entry  
21
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
The First Purge

The First Purge

2018
×
★½
Edit this entry  
17
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Edit this entry  
16
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Edit this entry  
13
Elephant

Elephant

2003
×
★★
Edit this entry  
12
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Edit this entry  
03
The Croods

The Croods

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
26
I Think We're Alone Now

I Think We're Alone Now

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Lost River

Lost River

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Emelie

Emelie

2015
×
★½
Edit this entry  
03
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry