Highest rated films

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

  • Burrow

    ★★★★½

  • Miss Americana

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★★★

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★★

  • The Red Balloon

    ★★★★★

  • White Christmas

    ★★★★★

  • Wait Until Dark

    ★★★★★

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 196 Films watched
  • 16.3 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

Fiddler on the Roof

Jan 6

Most Watched

After the Thin Man

twice

Le Samouraï

twice

The Apartment

twice

Howl's Moving Castle

twice

Kiki's Delivery Service

twice

Last Film

Knives Out

Dec 31

Featured lists

Genres, countries & languages

Drama
94 films
Comedy
81 films
Romance
71 films
Crime
29 films
Thriller
28 films
Mystery
26 films
Fantasy
19 films
Animation
18 films
Music
17 films
Family
16 films
USA
141 films
France
21 films
UK
13 films
Japan
13 films
Germany
10 films
Italy
6 films
Mexico
2 films
Belgium
2 films
Denmark
2 films
China
2 films
English
152 films
French
14 films
Japanese
12 films
German
4 films
Spanish
2 films
Hungarian
1 film
Italian
1 film
Korean
1 film
Portuguese
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 42 Added 390

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Chloe’s most liked review

The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

★★★★½

Omg I loved this. Getting into it was a bit slow, and I was worried it wouldn't quite grab me, because The 39 Steps previously left me underwhelmed. The Lady Vanishes, however...a riot!! It's basically a screwball comedy with a heaping dose of dry British wit and a mystery that…

More reviews

Chloe’s most liked list

Amélie
Spirited Away
Sherlock, Jr.

Favorites

My personal all-time favorite films. Very loosely ranked, somewhat by rating, somewhat by rewatchability.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Folklore: The Long Pond Studio Sessions
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Beyond the Time Barrier
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Carnival in Paris
Average weighted rating:

3.1

Films Chloe watched in 2020

  • Knives Out
  • After the Thin Man
  • The Thin Man
  • Two for the Road
  • In a Relationship
  • Burrow
  • White Christmas
  • The Grand Budapest Hotel
  • Leave Her to Heaven
  • Sunset Boulevard
  • Marnie
  • An Education
  • Rushmore
  • Beyond a Reasonable Doubt
  • In a Lonely Place
  • The Trouble with Harry
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • Meek's Cutoff
  • Paper Moon
  • Shadow of a Doubt
  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions
  • Nothing Sacred
  • A Charlie Brown Thanksgiving
  • The Curse of the Cat People
  • The Best Years of Our Lives
  • The Front Page
  • The Unsuspected
  • Night Mail
  • It Happened One Night
  • Twentieth Century
  • Carnival in Paris
  • Stage Fright
  • Love on a Leash
  • Designing Woman
  • The Devil Wears Prada
  • The Blob
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Romeo and Juliet: Beyond Words
  • The Odd Couple
  • Ant-Man
  • Rear Window
  • Stromboli
  • Cat People
  • The Blacksmith
  • Suspicion
  • A Warm December
  • Pride and Prejudice
  • They Live by Night
  • Ball of Fire
  • The Window
  • Man of the World
  • The Virgin Suicides
  • Le Samouraï
  • Dinner at Eight
  • To Have and Have Not
  • Clueless
  • The Apartment
  • Disconnect
  • Merrily We Go to Hell
  • Strangers on a Train
  • Charade
  • Easy A
  • The Connection
  • Spirited Away
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Howl's Moving Castle
  • From Up on Poppy Hill
  • My Neighbor Totoro
  • Whisper of the Heart
  • Princess Mononoke
  • When Marnie Was There
  • Kiki's Delivery Service
  • Jaws
  • Legally Blonde
  • Embraceable You
  • The Watermelon Woman
  • On the Town
  • BOOKSTORES
  • Harvey
  • The Moonlighter
  • The Red Balloon
  • The Defiant Ones
  • Mister Roberts
  • Splendor in the Grass
  • My Fair Lady
  • Marty
  • Le Samouraï
  • Chasing Happiness
  • My Journey Through French Cinema
  • Black Girl
  • Man with a Movie Camera
  • The Castle
  • The Scarecrow
  • One Week
  • The Third Man
  • A Matter of Life and Death
  • A Little Romance
  • Love in the Afternoon
  • Do the Right Thing
  • Love Crazy
  • How to Steal a Million
  • Beetlejuice
  • The Public Enemy
  • The Roaring Twenties
  • Some Like It Hot
  • Mary Poppins Returns
  • Howl's Moving Castle
  • Top Hat
  • Irma la Douce
  • Dial M for Murder
  • I Love You Again
  • Three Colors: Blue
  • The Apartment
  • Double Indemnity
  • Song of the Thin Man
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Young Dr. Kildare
  • Crossroads
  • Safety Last!
  • The Lady Vanishes
  • Wait Until Dark
  • Major League
  • Citizen Kane
  • Steamboat Bill, Jr.
  • The Miracle Worker
  • Key Largo
  • No Maps on My Taps
  • Laura
  • Kiki's Delivery Service
  • Double Harness
  • She's All That
  • Koyaanisqatsi
  • The Birth, the Life and the Death of Christ
  • Give a Girl a Break
  • The Ocean Waif
  • Algie, the Miner
  • Canned Harmony
  • A House Divided
  • Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché
  • Haunted Spooks
  • Metropolis
  • Singin' in the Rain
  • Falling Leaves
  • The Grandmaster
  • Easter Parade
  • Shall We Dance
  • The Maltese Falcon
  • The Freshman
  • Beauty and the Beast
  • The Jungle Book
  • 3 Idiots
  • Skyfall
  • Fiddler on the Roof
  • The Navigator
  • A Man Called Ove
  • John and Mary
  • Tanna
  • An American in Paris
  • Battling Butler
  • The Handmaiden
  • The Band Wagon
  • The Thin Man Goes Home
  • Legend of a Ghost
  • Amélie
  • My Man Godfrey
  • Joyeux Noel
  • Waltz with Bashir
  • After the Thin Man
  • The Sea Inside
  • Romeo and Juliet
  • Mr. Blandings Builds His Dream House
  • Even the Rain
  • Persepolis
  • Au Revoir les Enfants
  • City of God
  • 2+2=5
  • The Great Buster: A Celebration
  • The Shop on Main Street
  • Miss Americana
  • Your Name.
  • Balance
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Tanghi Argentini
  • Sing
  • Black Rider
  • Listen
  • Helmer and Son
  • Go West
  • One Way Passage
  • Beyond the Time Barrier
  • Hollywood My Home Town
  • Shadow of the Thin Man
  • Another Thin Man
  • Image Makers: The Adventures of America's Pioneer Cinematographers
  • Fiddler on the Roof

World map

Highly rated films Chloe is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Attack on Titan: Chronicle
  • The Father
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • What the Constitution Means to Me
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more