Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
L'Amour fou

L'Amour fou

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★
Edit this entry  
01
Prisoner/Terrorist

Prisoner/Terrorist

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★
Edit this entry  
27
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Daisy Kenyon

Daisy Kenyon

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Whirlpool

Whirlpool

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
25
House by the River

House by the River

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Rapture

Rapture

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
19
While the City Sleeps

While the City Sleeps

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Blue Gardenia

The Blue Gardenia

1953
×
★★★½
Edit this entry  
13
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Thieves' Highway

Thieves' Highway

1949
×
★★★★
Edit this entry  
08
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Blackout

The Blackout

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Edit this entry  
06
Crime Wave

Crime Wave

1953
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Underworld U.S.A.

Underworld U.S.A.

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Secret Beyond the Door

Secret Beyond the Door

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Edit this entry  
02
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Torso

Torso

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
30
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
29
New Blood

New Blood

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
29
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
29
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Monster Hunter

Monster Hunter

1981
×
★★★½
Edit this entry  
29
Splatter: Naked Blood

Splatter: Naked Blood

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Alucarda

Alucarda

1977
×
★★★★½
Edit this entry