Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Edit this entry  
28
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★½
Edit this entry  
26
Terror in a Texas Town

Terror in a Texas Town

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
New Police Story

New Police Story

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Terror of Mechagodzilla

Terror of Mechagodzilla

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Candy Snatchers

The Candy Snatchers

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
All Monsters Attack

All Monsters Attack

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Godzilla vs. Megalon

Godzilla vs. Megalon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Son of Godzilla

Son of Godzilla

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Brave New Girl

Brave New Girl

2004
×
Edit this entry  
15
Godzilla vs. Gigan

Godzilla vs. Gigan

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★
Edit this entry  
12
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ebirah, Horror of the Deep

Ebirah, Horror of the Deep

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Robin-B-Hood

Robin-B-Hood

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Genocide

Genocide

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Elvira's Haunted Hills

Elvira's Haunted Hills

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
The Tale of Zatoichi Continues

The Tale of Zatoichi Continues

1962
×
★★★½
Edit this entry  
08
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★★
Edit this entry  
06
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Two Friends

Two Friends

1986
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★★
Edit this entry  
01
Armour of God

Armour of God

1986
×
★★★½
Edit this entry  
31
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
26
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry