Sort by

Cory has logged 67 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Lucy

Lucy

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Traffic

Traffic

2000
×
★★★
Edit this entry  
01
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★★★
Edit this entry  
21
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Smile

Smile

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sharper

Sharper

2023
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
Infinity Pool

Infinity Pool

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Rage: Carrie 2

The Rage: Carrie 2

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★½
Edit this entry  
08
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
American Murderer

American Murderer

2022
×
★★½
Edit this entry  
07
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Edit this entry  
02
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
300

300

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Something in the Dirt

Something in the Dirt

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Allegiant

Allegiant

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Insurgent

Insurgent

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
Divergent

Divergent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry