Corey has logged 38 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Record of a Tenement Gentleman

Record of a Tenement Gentleman

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Our Marriage

Our Marriage

1962
×
★★★
Edit this entry  
27
The Outfit

The Outfit

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Who by Water

Who by Water

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Highwater Trilogy

The Highwater Trilogy

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Snow Trail

Snow Trail

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Language of Persuasion

The Language of Persuasion

1970
×
★★★½
Edit this entry  
24
Brasilia, Contradictions of a New City

Brasilia, Contradictions of a New City

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
23
There Was a Father

There Was a Father

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Edge of the Axe

Edge of the Axe

1988
×
★★★
Edit this entry  
21
Viva Maria!

Viva Maria!

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
L'Amour fou

L'Amour fou

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Improvised and Purposeful: Cinema Novo

Improvised and Purposeful: Cinema Novo

1967
×
★★★½
Edit this entry  
19
Cat Skin

Cat Skin

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Le Beau Serge

Le Beau Serge

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brothers and Sisters of the Toda Family

Brothers and Sisters of the Toda Family

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Once There Was Brasília

Once There Was Brasília

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wacko

Wacko

1982
×
★★
Edit this entry  
13
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Killing Zone

The Killing Zone

1991
×
★★
Edit this entry  
11
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
What Did the Lady Forget?

What Did the Lady Forget?

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Redeemer: Son of Satan!

The Redeemer: Son of Satan!

1978
×
★½
Edit this entry  
07
My Twentieth Century

My Twentieth Century

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Samurai Spy

Samurai Spy

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Porch

Porch

2006
×
★★★½
Edit this entry  
06
Outerborough

Outerborough

2005
×
★★★½
Edit this entry  
06
Light Is Calling

Light Is Calling

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Mesmerist

The Mesmerist

2003
×
★★★
Edit this entry  
05
Fragile as the World

Fragile as the World

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mad Miss Manton

The Mad Miss Manton

1938
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★½
Edit this entry  
02
La Flor

La Flor

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Day in the Country

A Day in the Country

1936
×
★★★½
Edit this entry