Sort by

Corey has logged 628 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jack Frost 2: The Revenge of the Mutant Killer Snowman

Jack Frost 2: The Revenge of the Mutant Killer Snowman

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Route 666

Route 666

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Never Give a Sucker an Even Break

Never Give a Sucker an Even Break

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Skywalk Is Gone

The Skywalk Is Gone

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Convict 13

Convict 13

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shadow Man

Shadow Man

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Killers on Parade

Killers on Parade

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Believe in Santa Claus

I Believe in Santa Claus

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The 2nd Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 2nd Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Highway Racer

Highway Racer

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sicily!

Sicily!

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Liquidator

The Liquidator

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
My 5 Wives

My 5 Wives

2000
×
Read the review Edit this entry  
12
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Double Suicide

Double Suicide

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hospitals Don't Burn Down

Hospitals Don't Burn Down

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Now Girl

The Now Girl

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Evangelist

The Evangelist

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The 1st Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 1st Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2013
×
Edit this entry  
06
Between Showers

Between Showers

1914
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Mabel's Strange Predicament

Mabel's Strange Predicament

1914
×
★★
Edit this entry  
06
Kid Auto Races at Venice

Kid Auto Races at Venice

1914
×
★★★
Edit this entry  
06
Making a Living

Making a Living

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Giants and Toys

Giants and Toys

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Godzilla vs. Megalon

Godzilla vs. Megalon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Noroît

Noroît

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
★★
Read the review Edit this entry