Sort by

Cory Reviews Horror Mostly has logged 399 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The New Kids

The New Kids

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pieces

Pieces

1982
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Car

The Car

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
South Park: Imaginationland

South Park: Imaginationland

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★★
Edit this entry  
19
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★½
Edit this entry  
14
Castle Freak

Castle Freak

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Little Nicky

Little Nicky

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Final Exam

Final Exam

1981
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★
Edit this entry  
11
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
C.H.U.D. II: Bud the Chud

C.H.U.D. II: Bud the Chud

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Porno

Porno

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Cabin Fever

Cabin Fever

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Mulan

Mulan

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Orgazmo

Orgazmo

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Howling

The Howling

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Unholy

The Unholy

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Boy Eats Girl

Boy Eats Girl

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Creep

Creep

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Abbott and Costello Meet the Invisible Man

Abbott and Costello Meet the Invisible Man

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Invisible Man's Revenge

The Invisible Man's Revenge

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
South Park: The Pandemic Special

South Park: The Pandemic Special

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
House Arrest

House Arrest

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Devil Times Five

Devil Times Five

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
American Pie Presents: Girls' Rules

American Pie Presents: Girls' Rules

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
I Now Pronounce You Chuck & Larry

I Now Pronounce You Chuck & Larry

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Invisible Agent

Invisible Agent

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry