Sort by

Cory Reviews Horror Mostly has logged 46 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
8MM

8MM

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Showtime

Showtime

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dentist

The Dentist

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Haunted House

A Haunted House

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Trick

Trick

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bliss

Bliss

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Croods

The Croods

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Vacancy

Vacancy

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Another 48 Hrs.

Another 48 Hrs.

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Splash

Splash

1984
×
Read the review Edit this entry  
19
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Outbreak

Outbreak

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
It's Alive III: Island of the Alive

It's Alive III: Island of the Alive

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
It Lives Again

It Lives Again

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pokémon the Movie: Mewtwo Strikes Back - Evolution

Pokémon the Movie: Mewtwo Strikes Back - Evolution

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Angry Birds Movie 2

The Angry Birds Movie 2

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Fly II

The Fly II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Onward

Onward

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
★★★★
Edit this entry  
03
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Paperman

Paperman

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Get a Horse!

Get a Horse!

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Frozen Fever

Frozen Fever

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Feast

Feast

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Riley's First Date?

Riley's First Date?

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
George and A.J.

George and A.J.

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
Dug's Special Mission

Dug's Special Mission

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mater and the Ghostlight

Mater and the Ghostlight

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
Jack-Jack Attack

Jack-Jack Attack

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mike's New Car

Mike's New Car

2002
×
★★★★
Edit this entry  
03
Piper

Piper

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Partly Cloudy

Partly Cloudy

2009
×
★★★½
Edit this entry  
02
Presto

Presto

2008
×
★★★½
Edit this entry  
02
Forky Asks a Question: What Is a Friend?

Forky Asks a Question: What Is a Friend?

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Lamp Life

Lamp Life

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry