RSS feed for Craig

Craig has watched 297 films released in the 1970s.

  • All That Jazz

  • Being There

    ★★★★½

  • Kramer vs. Kramer

    ★★★★★

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    ★★★½

  • The Jerk

  • 1941

  • The Black Stallion

    ★★★★

  • Tess

    ★★★★½

  • Time After Time

  • Zombie Flesh Eaters

  • Rock 'n' Roll High School

    ★★★★

  • Life of Brian

  • The Amityville Horror

  • The Wanderers

    ★★★★

  • Meatballs

    ★★★

  • The In-Laws

    ★★★★

  • The Muppet Movie

    ★★★★★

  • The Brood

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Breaking Away

  • Wise Blood

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Manhattan

    ★★★★½

  • Vengeance Is Mine

  • Mad Max

  • The China Syndrome

    ★★★★

  • Real Life

    ★★★★

  • The Marriage of Maria Braun

    ★★★★½

  • The Warriors

  • Love on the Run

  • Nosferatu the Vampyre

    ★★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★½

  • Superman

    ★★★½

  • The Deer Hunter

  • The Star Wars Holiday Special

  • Movie Movie

    ★★★

  • KISS Meets the Phantom of the Park

  • Halloween

    ★★★★½

  • Drunken Master

  • Days of Heaven

    ★★★★½

  • Dawn of the Dead

    ★★★★

  • Girlfriends

    ★★★★½

  • Piranha

    ★★★

  • Eyes of Laura Mars

    ★★★★

  • Interiors

  • Animal House

  • Grease

  • Heaven Can Wait

    ★★★½

  • An Unmarried Woman

    ★★★★★

  • The Last Waltz

    ★★★★

  • I Wanna Hold Your Hand

    ★★★★

  • Straight Time

    ★★★★

  • The Fury

    ★★★

  • Killer of Sheep

    ★★★★½

  • Coming Home

    ★★★★

  • Jubilee

    ★★★

  • Up in Smoke

  • Opening Night

    ★★★★½

  • The Hobbit

    ★★★

  • The Goodbye Girl

    ★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★★

  • Pete's Dragon

  • House

    ★★★★

  • The Kentucky Fried Movie

  • The American Friend

    ★★★★

  • Sorcerer

    ★★★★½

  • The Rescuers

    ★★★½

  • New York, New York

  • Desperate Living

  • Smokey and the Bandit

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★★