Sort by

Craig has logged 422 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Party

The Party

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Somewhere in Time

Somewhere in Time

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
What Is Cinema?

What Is Cinema?

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Le Week-End

Le Week-End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Regarding Susan Sontag

Regarding Susan Sontag

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Girl on a Motorcycle

The Girl on a Motorcycle

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Ref

The Ref

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Camp Takota

Camp Takota

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sabotage

Sabotage

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Admission

Admission

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tess

Tess

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rififi

Rififi

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Annie

Annie

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mr. X

Mr. X

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Judex

Judex

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry