Sort by

Craig has logged 42 entries for films during November 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sabotage

Sabotage

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Admission

Admission

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tess

Tess

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rififi

Rififi

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Annie

Annie

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mr. X

Mr. X

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Judex

Judex

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pulp: a Film About Life, Death & Supermarkets

Pulp: a Film About Life, Death & Supermarkets

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Time Zero: The Last Year of Polaroid Film

Time Zero: The Last Year of Polaroid Film

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paul Williams Still Alive

Paul Williams Still Alive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mel Brooks: Make a Noise

Mel Brooks: Make a Noise

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gore Vidal: The United States of Amnesia

Gore Vidal: The United States of Amnesia

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lonesome

Lonesome

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Advanced Style

Advanced Style

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Altman

Altman

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cuban Fury

Cuban Fury

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Youth in Revolt

Youth in Revolt

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry