Craig has logged 39 entries for films during September 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rush

Rush

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Witness to Murder

Witness to Murder

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whitey: United States of America v. James J. Bulger

Whitey: United States of America v. James J. Bulger

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Get Him to the Greek

Get Him to the Greek

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Female Directors

Female Directors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
Read the review Edit this entry  
15
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Land of Silence and Darkness

Land of Silence and Darkness

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Digging for Fire

Digging for Fire

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Being There

Being There

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Burying the Ex

Burying the Ex

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ride

Ride

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Misery Loves Comedy

Misery Loves Comedy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sister Act 2: Back in the Habit

Sister Act 2: Back in the Habit

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry