RSS feed for Craig

Craig has watched 69 films released in 2005.

  • The New World

    ★★★★

  • Munich

    ★★★★★

  • Fun with Dick and Jane

  • V for Vendetta

    ★★★★★

  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    ★★

  • King Kong

  • Syriana

  • SPL: Kill Zone

    ★★★★

  • Zathura: A Space Adventure

    ★★★★

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

  • Saw II

  • Jarhead

  • Match Point

  • Shopgirl

  • Election

  • Domino

  • A History of Violence

  • Hostel

  • Pride & Prejudice

  • Good Night, and Good Luck.

    ★★★★★

  • Lord of War

  • The Notorious Bettie Page

  • Walk the Line

  • Romance & Cigarettes

  • Mrs Henderson Presents

  • Corpse Bride

    ★★★★

  • Kiss Kiss Bang Bang

    ★★★★½

  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

    ★★★½

  • Bubble

  • Capote

    ★★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • The Exorcism of Emily Rose

    ★★★★

  • Edmond

  • The Constant Gardener

  • Serenity

  • Grizzly Man

  • The Protector

  • The 40 Year Old Virgin

  • The Great Yokai War

  • Sympathy for Lady Vengeance

  • The Devil's Rejects

  • No Direction Home: Bob Dylan

  • A Cock and Bull Story

  • Wedding Crashers

  • The Descent

    ★★★★★

  • Land of the Dead

  • War of the Worlds

    ★★★★½

  • Mr. & Mrs. Smith

  • Cinderella Man

    ★★★★

  • Batman Begins

  • Broken Flowers

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★½

  • Joyeux Noel

    ★★★★

  • Caché

    ★★★★

  • Enron: The Smartest Guys in the Room

  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

  • The Staircase

    ★★★★

  • Sin City

  • The Ballad of Jack and Rose

  • Thank You for Smoking

  • The Comedians of Comedy

  • Cursed

  • The Squid and the Whale

  • Thumbsucker

    ★★★½

  • Brick

  • Me and You and Everyone We Know

  • The Puffy Chair

    ★★★

  • Hard Candy

  • The Aristocrats