Sort by

Charles has logged 218 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Grass

Grass

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Vice

Vice

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Mule

The Mule

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
Read the review Edit this entry  
08
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
Edit this entry  
31
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★
Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry