Leonardo has logged 59 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rio 2096: A Story of Love and Fury

Rio 2096: A Story of Love and Fury

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Room

Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
19
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
FFG Colônia contra-ataca: Hong Kong 97

FFG Colônia contra-ataca: Hong Kong 97

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
10
FFG Colônia Contra-Ataca: Saga Vinet

FFG Colônia Contra-Ataca: Saga Vinet

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
FFG - Metal Gear de NES

FFG - Metal Gear de NES

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
FFG - Power Rangers 64

FFG - Power Rangers 64

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★
Edit this entry  
30
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Awake

Awake

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★
Edit this entry  
06
Jackass 3.5

Jackass 3.5

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry