Sort by

Cecil Selwyn has logged 303 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lady in Red

The Lady in Red

1935
×
★★★
Edit this entry  
27
The Merry Old Soul

The Merry Old Soul

1935
×
★★★
Edit this entry  
27
Into Your Dance

Into Your Dance

1935
×
★★★
Edit this entry  
27
My Green Fedora

My Green Fedora

1935
×
★★★
Edit this entry  
27
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1934
×
★★★
Edit this entry  
27
Pettin' in the Park

Pettin' in the Park

1934
×
★★
Edit this entry  
27
The Girl at the Ironing Board

The Girl at the Ironing Board

1934
×
★★★
Edit this entry  
27
Young and Healthy

Young and Healthy

1933
×
Edit this entry  
27
A Great Big Bunch of You

A Great Big Bunch of You

1932
×
★½
Edit this entry  
27
I Wish I Had Wings

I Wish I Had Wings

1932
×
★★
Edit this entry  
27
The Queen Was in the Parlor

The Queen Was in the Parlor

1932
×
Edit this entry  
27
Moonlight for Two

Moonlight for Two

1932
×
Edit this entry  
27
Goopy Geer

Goopy Geer

1932
×
★★
Edit this entry  
27
I Haven't Got a Hat

I Haven't Got a Hat

1935
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hollywood Capers

Hollywood Capers

1935
×
★★★
Edit this entry  
27
Smile, Darn Ya, Smile!

Smile, Darn Ya, Smile!

1931
×
★½
Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★
Edit this entry  
24
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Edit this entry  
23
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★½
Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★½
Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★
Edit this entry  
17
Yeelen

Yeelen

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fatal Pulse

Fatal Pulse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Wanted

Wanted

2008
×
★★★½
Edit this entry  
15
Street Fighter

Street Fighter

1994
×
★★★½
Edit this entry  
14
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★
Edit this entry  
14
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★½
Edit this entry  
12
I've Been Afraid

I've Been Afraid

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
Don Quixote

Don Quixote

1992
×
Edit this entry  
08
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★
Read prior review Edit this entry  
07
Othello

Othello

1951
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Macbeth

Macbeth

1948
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Dandy Dust

Dandy Dust

1998
×
★★½
Edit this entry  
07
Under the Cherry Moon

Under the Cherry Moon

1986
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★
Edit this entry