RSS feed for Carlo

Carlo has logged 57 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Twister

Twister

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
★½
Edit this entry  
29
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★
Edit this entry  
29
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★
Edit this entry  
29
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★
Edit this entry  
29
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Green Knight

The Green Knight

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry