RSS feed for celestrella
  • The Lawnmower Man

    The Lawnmower Man

    ★½

    “oh my god that’s not phineas and ferb” 

    20/10 for the bug things at the end, absolutely stellar work

  • The Haunting

    The Haunting

    ★★★★

    I forgot how good this was! Mike flanagan is so great and the cast is stunning. Doesn’t fail to make me emotional omg

  • The New Kids

    The New Kids

    ★★★

    I love abby

  • Sorority Row

    Sorority Row

    ★★

    carrie fisher

  • Clueless

    Clueless

    ★★★

    aside from the mild incest this movie bangs. <3

  • Legally Blonde

    Legally Blonde

    ★★★

    this is the only feminism i support

  • The Sweetest Thing

    The Sweetest Thing

    i just like to think about cameron diaz

  • 13 Going on 30

    13 Going on 30

    ★★★★

    i rate movies based off their use of talking heads

  • Lucas

    Lucas

    ★★★

    band geek winona ilysm

  • Freaky Friday

    Freaky Friday

    i don’t know how to rate this film in a way that isn’t biased from nostalgia

  • Chicken Run

    Chicken Run

    ★★★★

    one of cinema’s most finest moments

  • Scoob!

    Scoob!

    ★★½

    it’s like ok man