Kyle has logged 354 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Backtrace

Backtrace

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Mile 22

Mile 22

2018
×
Edit this entry  
26
American Renegades

American Renegades

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★
Edit this entry  
25
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Murder Party

Murder Party

2007
×
Edit this entry  
20
Wrong Cops: Chapter 1

Wrong Cops: Chapter 1

2012
×
★★
Edit this entry  
20
Christmas Presence

Christmas Presence

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

1928
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Boys Think They Have One on Foxy Grandpa, But He Fools Them

The Boys Think They Have One on Foxy Grandpa, But He Fools Them

1902
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dog Factory

Dog Factory

1904
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A Ballroom Tragedy

A Ballroom Tragedy

1905
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Frontier Flirtation; or, How the Tenderfoot Won Out

A Frontier Flirtation; or, How the Tenderfoot Won Out

1903
×
Read the review Edit this entry  
19
A Wake in 'Hell's Kitchen'

A Wake in 'Hell's Kitchen'

1900
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
From Show Girl to Burlesque Queen

From Show Girl to Burlesque Queen

1903
×
★★★
Edit this entry  
19
The Furies

The Furies

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Boxing Cats (Prof. Welton's)

The Boxing Cats (Prof. Welton's)

1894
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Gay Shoe Clerk

The Gay Shoe Clerk

1903
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trapeze Disrobing Act

Trapeze Disrobing Act

1901
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Burlesque Suicide, No. 2

The Burlesque Suicide, No. 2

1902
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fun in a Bakery Shop

Fun in a Bakery Shop

1902
×
★½
Edit this entry  
19
Coney Island at Night

Coney Island at Night

1905
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Monster

The Monster

1903
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Black Imp

The Black Imp

1905
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★
Edit this entry  
19
Bao

Bao

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Snowman

The Snowman

2017
×
Edit this entry  
16
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★
Edit this entry  
15
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Unsane

Unsane

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Hard Times

Hard Times

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
09
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Corpse Grinders

The Corpse Grinders

1971
×
★★★
Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
L.A. Bounty

L.A. Bounty

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Cam

Cam

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry