Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Brainstorm

Brainstorm

2000
×
★★★½
Edit this entry  
04
Lampião (O Rei do Cangaço)

Lampião (O Rei do Cangaço)

1937
×
Edit this entry  
04
Sob o Céu Nordestino

Sob o Céu Nordestino

1929
×
Edit this entry  
03
Brasil Pitoresco : Viagens de Cornélio Pires

Brasil Pitoresco : Viagens de Cornélio Pires

1925
×
Edit this entry  
03
Vamos Fallá do Norte

Vamos Fallá do Norte

1929
×
Edit this entry  
02
Renovation

Renovation

2018
×
Edit this entry  
02
Rat Fever

Rat Fever

2012
×
★★½
Edit this entry  
02
I Travel Because I Have to, I Come Back Because I Love You

I Travel Because I Have to, I Come Back Because I Love You

2009
×
★★★½
Edit this entry  
02
Paixão

Paixão

1965
×
Edit this entry  
02
They Don't Wear Black Tie

They Don't Wear Black Tie

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Man in the Black Cape

The Man in the Black Cape

1986
×
★★★½
Edit this entry  
01
Lavra-dor

Lavra-dor

1968
×
Edit this entry  
30
The Hidden Tiger

The Hidden Tiger

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
28
My Own Private Hell

My Own Private Hell

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sertânia

Sertânia

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Edit this entry  
28
Madagascar Landing

Madagascar Landing

1944
×
Edit this entry  
28
Bon Voyage

Bon Voyage

1944
×
Edit this entry  
28
The Fighting Generation

The Fighting Generation

1944
×
Edit this entry  
27
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★
Edit this entry  
26
Futuro Beach

Futuro Beach

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Pacarrete

Pacarrete

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Playdurizm

Playdurizm

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
I'd Receive the Worst News from Your Beautiful Lips

I'd Receive the Worst News from Your Beautiful Lips

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Edit this entry  
19
Jardim de Guerra

Jardim de Guerra

1968
×
★★★★
Edit this entry  
19
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
XXY

XXY

2007
×
★★½
Edit this entry  
17
The Milk of Sorrow

The Milk of Sorrow

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
I'll Go to Santiago

I'll Go to Santiago

1964
×
Edit this entry  
16
Araya

Araya

1959
×
★★★★
Edit this entry  
16
Let's Go with Pancho Villa

Let's Go with Pancho Villa

1936
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1977
×
Edit this entry  
15
Now!

Now!

1965
×
Edit this entry  
15
The Terrace

The Terrace

1963
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Hand in the Trap

The Hand in the Trap

1961
×
★★★★
Edit this entry  
14
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
13
The Criminal Life of Archibaldo de la Cruz

The Criminal Life of Archibaldo de la Cruz

1955
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
10
Alucarda

Alucarda

1977
×
★★★
Edit this entry  
08
The Cannibal Man

The Cannibal Man

1972
×
★★★
Edit this entry  
07
Adulto Não Brinca

Adulto Não Brinca

1980
×
Edit this entry  
07
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Edit this entry