RSS feed for Augusto

Augusto has logged 23 entries for films released in the 1930s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★½
Edit this entry  
01
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★
Edit this entry  
06
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★½
Edit this entry  
06
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
06
Freaks

Freaks

1932
×
★★★
Edit this entry  
07
Dark Victory

Dark Victory

1939
×
★★★
Edit this entry  
30
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★★
Edit this entry  
29
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★
Edit this entry  
01
Morning Glory

Morning Glory

1933
×
★★★
Edit this entry  
14
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★
Edit this entry  
16
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Limite

Limite

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
15
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
12
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★
Edit this entry  
07
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Edit this entry  
25
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
21
O Descobrimento do Brasil

O Descobrimento do Brasil

1937
×
★★★
Edit this entry  
07
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry