RSS feed for Augusto

Augusto has logged 174 entries for films released in the 1980s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★
Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★½
Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Edit this entry  
05
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★
Edit this entry  
11
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★½
Edit this entry  
22
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Looking for Langston

Looking for Langston

1989
×
Edit this entry  
29
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★½
Edit this entry  
27
The Asphalt Kiss

The Asphalt Kiss

1981
×
★★
Edit this entry  
09
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
06
Starman

Starman

1984
×
★★½
Edit this entry  
05
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Edit this entry  
27
Before Stonewall

Before Stonewall

1984
×
★★★
Edit this entry  
16
Corpo Devasso

Corpo Devasso

1980
×
★★
Edit this entry  
13
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★
Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★
Edit this entry  
05
Playing for Time

Playing for Time

1980
×
★★★
Edit this entry  
02
Inferno

Inferno

1980
×
★★★
Edit this entry  
11
Caravaggio

Caravaggio

1986
×
★★½
Edit this entry  
11
The Last of England

The Last of England

1987
×
★★
Edit this entry  
07
The Emerald Forest

The Emerald Forest

1985
×
★★
Edit this entry  
04
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★½
Edit this entry  
26
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★
Edit this entry  
09
The Accused

The Accused

1988
×
★★½
Edit this entry  
05
Music Box

Music Box

1989
×
★★★½
Edit this entry  
03
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★½
Edit this entry  
30
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★
Edit this entry  
21
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★½
Edit this entry  
20
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★
Edit this entry  
18
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★½
Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Edit this entry  
14
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Edit this entry  
12
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★½
Edit this entry  
03
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Edit this entry  
15
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
14
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★½
Edit this entry  
11
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Edit this entry  
09
The Times of Harvey Milk

The Times of Harvey Milk

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hovering Over the Water

Hovering Over the Water

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Architecture of Doom

The Architecture of Doom

1989
×
★★★
Edit this entry  
07
Twenty Years Later

Twenty Years Later

1984
×
★★★★★
Edit this entry