RSS feed for Augusto

Augusto has logged 219 entries for films released in the 1990s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Six Degrees of Separation

Six Degrees of Separation

1993
×
★★★
Edit this entry  
29
Safe

Safe

1995
×
★★★½
Edit this entry  
28
Poison

Poison

1991
×
★★★½
Edit this entry  
27
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★
Edit this entry  
27
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★½
Edit this entry  
27
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★½
Edit this entry  
16
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Orlando

Orlando

1992
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★
Edit this entry  
29
The Mighty Spirit

The Mighty Spirit

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Scavengers

The Scavengers

1993
×
★★★
Edit this entry  
29
O Fio da Memória

O Fio da Memória

1991
×
★★½
Edit this entry  
22
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rambling Rose

Rambling Rose

1991
×
★½
Edit this entry  
06
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★
Edit this entry  
24
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★
Edit this entry  
30
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Craft

The Craft

1996
×
★★½
Edit this entry  
23
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★½
Edit this entry  
11
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Line, the Cross & the Curve

The Line, the Cross & the Curve

1993
×
Edit this entry  
09
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★½
Edit this entry  
03
Happiness

Happiness

1998
×
Edit this entry  
21
Train of Life

Train of Life

1998
×
★★½
Edit this entry  
19
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★½
Edit this entry  
04
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★
Edit this entry  
04
Hilary and Jackie

Hilary and Jackie

1998
×
★★½
Edit this entry  
02
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1997
×
★½
Edit this entry  
12
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Edit this entry  
12
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★
Edit this entry  
07
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★½
Edit this entry  
03
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★½
Edit this entry  
02
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★
Edit this entry  
31
Death and the Maiden

Death and the Maiden

1994
×
★★
Edit this entry  
31
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
14
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Edit this entry  
14
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Blue

Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
10
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Buccaneer Soul

Buccaneer Soul

1993
×
★★★½
Edit this entry  
06
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★
Edit this entry  
27
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★½
Edit this entry