RSS feed for Augusto

Augusto has logged 188 entries for films released in the 2000s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
A Talking Picture

A Talking Picture

2003
×
★★★
Edit this entry  
02
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★½
Edit this entry  
01
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★½
Edit this entry  
15
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
Monster's Ball

Monster's Ball

2001
×
★★
Edit this entry  
14
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★½
Edit this entry  
30
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Trespasser

The Trespasser

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
Chicago

Chicago

2002
×
★★½
Edit this entry  
24
Monster

Monster

2003
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Edit this entry  
03
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Edit this entry  
19
A Prairie Home Companion

A Prairie Home Companion

2006
×
★★½
Edit this entry  
18
Antichrist

Antichrist

2009
×
★½
Edit this entry  
18
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
The Host

The Host

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
The September Issue

The September Issue

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★½
Edit this entry  
09
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Edit this entry  
03
Sugar & Spice

Sugar & Spice

2001
×
★★★
Edit this entry  
29
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bog of Beasts

Bog of Beasts

2006
×
★★
Edit this entry  
20
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★½
Edit this entry  
18
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★½
Edit this entry  
08
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★
Edit this entry  
06
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★
Edit this entry  
05
Memento

Memento

2000
×
★★★
Edit this entry  
05
Traffic

Traffic

2000
×
★★★
Edit this entry  
03
Crossroads

Crossroads

2002
×
★★
Edit this entry  
02
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
Atonement

Atonement

2007
×
★★★
Edit this entry  
24
Rita Cadillac: The Lady of the People

Rita Cadillac: The Lady of the People

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★
Edit this entry  
12
The Savages

The Savages

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

2005
×
½
Edit this entry  
28
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
8 Women

8 Women

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Edit this entry  
22
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
17
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★½
Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry