RSS feed for Augusto

Augusto has logged 246 entries for films released in the 2010s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★½
Edit this entry  
22
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Split

Split

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Lion

Lion

2016
×
★★
Edit this entry  
29
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★½
Edit this entry  
19
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Room 237

Room 237

2012
×
★★
Edit this entry  
18
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
Edit this entry  
10
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★
Edit this entry  
27
Love, Plastic and Noise

Love, Plastic and Noise

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
August Winds

August Winds

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Purge

The Purge

2013
×
Edit this entry  
16
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pariah

Pariah

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mommy Dead and Dearest

Mommy Dead and Dearest

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Leaving Neverland

Leaving Neverland

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★
Edit this entry  
22
Escape at Dannemora

Escape at Dannemora

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Edit this entry  
11
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
Nothing to Hide

Nothing to Hide

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Green Book

Green Book

2018
×
Edit this entry  
07
The Wife

The Wife

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Gift

The Gift

2015
×
★★
Edit this entry