RSS feed for Augusto

Augusto has logged 488 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Edit this entry  
30
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Speed

Speed

1994
×
★★★
Edit this entry  
28
Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

2005
×
½
Edit this entry  
28
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Edit this entry  
28
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Amateur

Amateur

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★
Edit this entry  
27
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★
Edit this entry  
25
Doppelgänger

Doppelgänger

2012
×
Edit this entry  
25
8 Women

8 Women

2002
×
★★★
Edit this entry  
24
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★★
Edit this entry  
24
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★
Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
½
Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★½
Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★½
Edit this entry  
22
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Edit this entry  
22
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
21
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★½
Edit this entry  
21
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★★
Edit this entry  
21
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★½
Edit this entry  
20
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★½
Edit this entry  
19
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★
Edit this entry  
18
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★
Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Edit this entry  
17
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
Anaconda

Anaconda

1997
×
½
Edit this entry  
15
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★
Edit this entry  
15
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Edit this entry  
12
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Edit this entry  
12
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Working Class Goes to Heaven

The Working Class Goes to Heaven

1971
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★½
Edit this entry  
10
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Searching

Searching

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
The Rider

The Rider

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry